Skąd najczęściej biorą się karaluchy?
Pojawienie się karaluchów jest poważnym problemem, ponieważ owady te szybko się rozmnażają, a ze względu na to, iż przenoszą wiele patogenów w postaci bakterii i wirusów, a także zarodników grzybów stanowią duże zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Często karaluchy są powodem zachorowań na grypę oraz przyczyną zakażeń rotawirusami. Przekonajmy się, skąd się biorą i zobaczmy, jak je zwalczać.
Czym wyróżniają się karaluchy?
Karaluchy to rodzina owadów biegających, wśród których większość gatunków występuje w środowisku przekształconym przez człowieka, a jedynie na niektórych obszarach pojawiają się one w siedliskach naturalnych. Żerują z reguły na resztkach pożywienia znajdowanych w miejscach, gdzie gromadzi się spora ilość odpadków. Będą pojawiały się na wysypiskach śmieci i w altanach śmietnikowych oraz zsypach, a także magazynach czy niektórych obiektach handlowych. Mogą też występować w piwnicach oraz kanałach ściekowych. Ich rozwojowi sprzyja wysoka temperatura występująca w budynkach zamieszkiwanych przez ludzi, która znacznie skraca ich cykl rozrodczy. Żerują głównie w ciemności, a dzięki budowie swych odnóży łatwo poruszają się również po pionowych powierzchniach, co bardzo ułatwia im penetrowanie mieszkań.
Jak walczyć z inwazją karaluchów?
Karaluchy najczęściej pojawiają się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wyposażonych w zsypy na śmieci, przedostają się do nich jednak również z zewnątrz, wspinając się po ścianach. Sposobem na walkę z ich inwazją jest fachowo przeprowadzona dezynsekcja niszcząca zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy. Ze względu na to, że w miejscach zagrożonych problem może nawracać, musi ona być zwykle okresowo powtarzana. Ważne jest też utrzymywanie czystości i korzystanie z preparatów przeciw karaluchom.