Jak zadbać o magazyn wolny od szkodników?
Przechowywanie towarów wiąże się z koniecznością zabezpieczenia ich przed wypływem wszystkich mogących doprowadzić do ich zniszczenia czynników zewnętrznych. W przypadku wielu produktów – zwłaszcza spożywczych – jednym z największych zagrożeń są mogące pojawiać się w magazynie szkodniki. Wymaga to stosowania odpowiednich środków na gryzonie, owady biegające i latające. Przekonajmy się, jakie działania należy podjąć, aby skutecznie wyeliminować tego rodzaju problemy.
W jaki sposób można pozbyć się gryzoni?
Do poważniejszych zagrożeń mogących pojawić się w magazynie należy inwazja gryzoni. Obecność myszy oraz szczurów oznacza zagrożenie zanieczyszczeniem produktów odchodami, wydzielinami i sierścią, a także niszczeniem opakowań. Wszystkie towary, na których żerowały szkodniki, muszą być przekazane do utylizacji, co przekłada się na bezpośrednie straty finansowe. Kłopotliwe będą również uszkodzenia infrastruktury budynku – termoizolacji, kabli elektrycznych lub systemów wykrywania dymu i ognia.
Sposobem na pozbycie się gryzoni jest zastosowanie odpowiednich środków mechanicznych lub chemicznych. W pierwszym przypadku w grę wchodzą przede wszystkim pułapki służące do wabienia i chwytania zwierząt. W drugim stosowane są wszelkiego typu trutki występujące w postaci past, granulek, kostek lub płatków. Trzeba pamiętać, że po rozłożeniu trutki konieczne będzie sprawdzanie efektów jej działania i systematyczne pozbywanie się ciał padłych zwierząt.
Jak walczyć z owadami?
W przypadku magazynów sporym problemem mogą okazać się również owady biegające takie jak prusaki, karaluchy czy mrówki oraz owady latające – muchy, meszki, komary, jak też osy i mole. Także w tym przypadku stosuje się różne grupy środków, w tym odstraszające, prowadzące do eliminowania dorosłych osobników dzięki specjalnie dobranym substancjom chemicznym, a ponadto nowoczesne lepy. Odpowiednie preparaty są dostępne w postaci granulek, które mogą być wysypane w miejscu bytowania owadów, a także płytek uwalniających środki o selektywnym działaniu biobójczym. Popularne są również klasyczne trutki oraz aerozole.